fredag 19 april 2019

Sunnanå

Då kom det en rapport från Team Rostock.

Lax 4,4 kg.






måndag 15 april 2019

Fick en kvällsrapport från Jimmy,

De blev två godkända lax 6,8kilo och öring 6,6kilo, samt en liten öring 56cm, en vild lax cirka 3-4kilo, två tappade fiskar och en trasig löja i slutet så hände lite grejer 🙂









söndag 14 april 2019

Sm

Hela resultatlistan på SM.

STM, Swedish Trolling Masters -19 Slutresultat

Slutresultat 
STM, Swedish Trolling Masters -19

Nu är STM, Swedish Trolling Masters -19 avgjord! Vi fick uppleva fyra trevliga deltävlingar i Vänern och Vättern. Den kommande STM -20 utökasäven med Storsjötrollingen i Storsjön! Det kommer information i kommande nummer av förbundstidningen "Svenskt Fiske"


Top 10 STM-team på Kinnekulleträffen var:
F.I.S 35p
Wiljen 31p
Bertan/Lowrance 28p
2 och en halv Glenn 25p
Rocco 23p
Unik 22p
Snekkerbua Sverige 21p
Blänket 20p
Deltävlingssegrarna team F.I.S fick tre automatiska flytvästar från SM-seriens huvudsponsor Olssons Fiske i Tibro.
Slutresultat STM
Swedish Trolling Masters -19
Slutresultat
STM, Swedish Trolling Masters -19
Plac.TeamPoäng
12 och en halv Glenn84
2F.I.S82
3Bertan/Lowrance79*
4Rocco79*
5Larsson68
6Krantz63
7Laxfläng61
8Wiljen50
9Blänket48
10Kirby46
11J-S45
12Snekkerbua Sverige44
13Texas36
14Dalsland med Bengtsson33
15Locklifters28
16Sellere Fishing27
17Unik27
18Nordan26
19Fladen Fishing Pink Baby26
20Big Bang25
21Knäckehäxan24
22Kapten Kolja21
23Timab18
24Trollet16
25Dala två15
26Brynja Boys14
27Vänertrolling10
28Galten5
-29Dorado0

Vi fick skilja Bertan/Lowrance från Rocco via totalvikt för de tre poänggivande tävlingarna!

SM vinnare

Här är de som är bäst i trolling 2019.

Glada Svenska Mästare
Henke Micke Jonas

Team 2 och en halv Glenn. Hör talas om det teamet några gång?

Grattis och bra fiskat.


Hela resultatet

Här kommer det en hel lista på hur de tävlande hamnade.

KKT -19, slutresultat

Resultatlistan totalt
Kinnekulleträffen 2019

Det fångades totalt 221 fiskar med en totalvikt av 1194,49kg
Det ger en mycket hög medelvikt på 5 405g

Det var 87 team anmälda så det fångades 0,85 gk fisk/båt/dag

Beräknar man på det exakta antalet team som var ute dessa tre dagar (87 + 85 + 66 team) så blir snittet 0,93kg fisk/båt/dag 

Största fisk blev team Marcus/Abbes fina lax på 11 160g fördelat på 91cm som fångades i fredags. Även team Tidan drog en lax på 10 440g på fredagen. Idag söndag drog team Karlsson/Nordh en lax på 10 210g.

Största öring blev team Håkan & Emils fina fisk på 8 940g






Kinnekulleträffen 2019
Yamaha Trolling Cup
Slutresultat
Plac.NAMNVikt 1Vikt 2TOTAL
1Karlsson/Nordh585,80 p208,20 p794,00 p
2F.I.S355,80 p320,50 p676,30 p
3Wiljen491,40 p147,10 p638,50 p
4Bertan481,30 p136,90 p618,20 p
5De Gule409,50 p144,50 p554,00 p
62 och en halv Glenn231,60 p230,40 p462,00 p
7Blomman271,40 p126,20 p397,60 p
8Full Säl391,50 p0,00 p391,50 p
9Rocco321,90 p60,70 p382,60 p
10No Fish378,50 p0,00 p378,50 p
11Unik237,50 p140,60 p378,10 p
12Harry Plotter197,10 p167,20 p364,30 p
13Hoffman221,50 p136,00 p357,50 p
14Toby267,20 p76,90 p344,10 p
15Snyggve337,10 p0,00 p337,10 p
16Snekkerbua Sverige213,70 p123,00 p336,70 p
17Olssons Fiske221,90 p104,60 p326,50 p
18Pike2000/Hammarlund270,50 p54,10 p324,60 p
19Kroken235,90 p74,50 p310,40 p
20Blänket296,50 p0,00 p296,50 p
21Karlsberg151,00 p130,70 p281,70 p
22Lalax Navguide/Simrad188,90 p87,60 p276,50 p
23Marcus/Abbe135,80 p131,60 p267,40 p
24Texas134,50 p119,00 p253,50 p
25Sandholms Bilservice164,80 p66,20 p231,00 p
26Stänkarn171,50 p56,00 p227,50 p
27PNC219,30 p0,00 p219,30 p
28Locklifters152,00 p58,00 p210,00 p
29Sellere Fishing134,40 p72,90 p207,30 p
30Dilén118,90 p78,50 p197,40 p
31Årnäs103,00 p82,60 p185,60 p
32Njutis117,90 p59,70 p177,60 p
33Condor161,30 p0,00 p161,30 p
34Nordan158,30 p0,00 p158,30 p
35Big Bang157,30 p0,00 p157,30 p
36OPOGOPO96,50 p60,80 p157,30 p
37Pikesnightmare83,80 p69,00 p152,80 p
38Knäckehäxan84,90 p62,40 p147,30 p
39DC Fishing79,20 p60,50 p139,70 p
40LaHa129,90 p0,00 p129,90 p
41Ur Kurs68,10 p61,80 p129,90 p
42Sahlin129,80 p0,00 p129,80 p
43Tidan124,40 p0,00 p124,40 p
44Krantz73,60 p49,40 p123,00 p
45J-S58,50 p51,20 p109,70 p
46Håkan & Emil109,40 p0,00 p109,40 p
47Relax157,00 p52,30 p109,30 p
48VTK Motala99,10 p0,00 p99,10 p
49Troll96,40 p0,00 p96,40 p
50Fladen Fishing Pink Baby92,30 p0,00 p92,30 p
51Kirby87,10 p0,00 p87,10 p
52JL84,70 p0,00 p84,70 p
53Banjoo81,40 p0,00 p81,40 p
54Far å son81,20 p0,00 p81,20 p
55Hybris77,50 p0,00 p77,50 p
56Guldkrok77,40 p0,00 p77,40 p
57Joker76,20 p0,00 p76,20 p
58Mysterigegänget75,90 p0,00 p75,90 p
59Brynja Boys75,70 p0,00 p75,70 p
60Aqva74,20 p0,00 p74,20 p
61Jennie IV72,90 p0,00 p72,90 p
62Jakt AB67,90 p0,00 p67,90 p
63Timab62,50 p0,00 p62,50 p
64Orkla59,40 p0,00 p59,40 p
65Nylander58,80 p0,00 p58,80 p
66Haraldsson/Hallgren55,30 p0,00 p55,30 p
67Laxfläng54,80 p0,00 p54,80 p
68Jägers54,30 p0,00 p54,30 p
69Speboda53,40 p0,00 p53,40 p
70Hulligganerna53,20 p0,00 p53,20 p
71Lisch Fishing52,10 p0,00 p52,10 p
72Trollet51,80 p0,00 p51,80 p
73Jeda49,10 p0,00 p49,10 p
74Grankvist45,80 p0,00 p45,80 p

Resultat

Här kommer listan för dagens fisle.

KKT-19, delresultat söndag 14/4

Dagens delresultat
Kinnekulleträffen 2019
Söndag 14/4
 
Resultat Kinnekulleträffen Söndag 14/4 2019
Yamaha Trolling Cup
Antal Tot. viktPoäng
PlatsTeamnamn14-apr14-apr14-apr
1De Gule530,95409,5
22 och en halv Glenn317,04230,4
3Karlsson/Nordh215,85198,5
4Harry Plotter212,72167,2
5Locklifters39,20152,0
6Karlsberg211,10151,0
7Unik210,06140,6
8Bertan29,69136,9
9Texas19,90119,0
10Dilén27,89118,9
11Olssons Fiske26,46104,6
12Wiljen17,3093,0
13JL16,4784,7
14Årnäs16,2682,6
15Kroken15,4574,5
16Hoffman15,0870,8
17Ur Kurs14,8168,1
18Sandholms Bilservice14,1561,5
19Rocco14,0760,7
20Njutis13,9759,7
21Relax113,7057,0
22F.I.S13,3453,4
23Lisch Fishing13,2152,1
24J-S13,1251,2
25Krantz12,9449,4
Antal fisk 14 April:40
Antal Kg 14 April:204,73
Medelvikt i kg5,118

lördag 13 april 2019

Sunnanå

Team backa gjorde årets första tur.

En öring på ca 6 kg för Team Backa idag.

Bättre gick det för Anders.

Tjena
Hade med mig Herr Larsson ut en sväng idag,hitta en liten fläck med några fiskar,3upp å en tappad.
Myggfritt på sjön idag🦟
Mvh Anders team sikhall